A fizikai aktivitás fontossága és a WHO ajánlásai

A fizikai aktivitás minden olyan mozgás, amelyet a vázizomzat végez és energiafelhasználást igényel. A WHO szerint ez magában foglalja a szabadidős mozgást, az utazást, a munkavégzést és a háztartási teendőket is. A fizikai aktivitás mind mérsékelt, mind intenzív formái hozzájárulnak az egészség javításához, és számos jótékony hatással bírnak.

A rendszeres testmozgás segít megelőzni számos nem fertőző betegség (NCD), mint a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és rák kialakulását. Ezen kívül a fizikai aktivitás javítja a mentális egészséget, növeli a kognitív funkciókat, csökkenti a testzsírt és segít a jobb alvásban. A WHO hangsúlyozza, hogy a fizikai inaktivitás növeli a betegségek kockázatát, így fontos, hogy minden korosztály aktívan töltse el idejét.

A WHO ajánlásai szerint minden korosztálynak szüksége van a megfelelő mennyiségű fizikai aktivitásra. A gyerekeknek és serdülőknek napi legalább 1 óra közepes vagy magas intenzitású mozgásra van szükségük. Felnőtteknek heti legalább 150 perc közepes intenzitású testmozgás ajánlott. Ezen kívül mindenki számára jótékony hatású a rendszeres izomerősítő gyakorlatok végzése is.

A fizikai aktivitás globális szintű elősegítése érdekében a WHO a kormányok és helyi közösségek számára irányelveket és politikai ajánlásokat dolgozott ki. Fontos, hogy mindenki számára elérhetőek legyenek a mozgás lehetőségei, legyen szó közlekedésről, iskolai testnevelésről vagy közösségi sportolási lehetőségekről. A cél, hogy 2030-ra a fizikai inaktivitás globális szintjét 15%-kal csökkentsék.

A WHO a legfrissebb kutatások alapján folyamatosan frissíti ajánlásait, és támogatja az országokat a testmozgás népszerűsítésében. Mivel a fizikai aktivitás kulcsszerepet játszik a világ egészségügyi problémáinak kezelésében, minden erőfeszítés szükséges annak biztosítására, hogy mindenki számára hozzáférhető és vonzó legyen a rendszeres mozgás.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *